Utworzono dnia 28.11.2022

„ZAWODY WOKÓŁ NAS”

W ramach kształcenia i przygotowania uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno- zawodowych, szkolny doradca zawodowy we współpracy z  wychowawcami i nauczycielami realizuje w roku szkolnym 2022/2023 projekt pt.” Zawody wokół nas”. Jest on adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadania i działania dostosowane są do poziomu edukacyjnego poszczególnych klas.  Głównym celem projektu jest poznanie określonych  branż zawodowych i zawodów w styczności z ich środowiskiem pracy.  Uczniowie  spotykają  się w szkole z osobami wykonującymi określony zawód i pracującymi na konkretnych stanowiskach. Mogą też zadać im pytania o warunki pracy, wymagania stawiane kandydatom do zawodu, zakres obowiązków, odpowiedzialności, pozytywne i trudne strony pracy w danym zawodzie, ścieżkę kształcenia.

W listopadzie b.r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się z przedstawicielami zawodów medycznych: pielęgniarkami i ratownikami medycznymi. Opowiedzieli oni w przystępny
i ciekawy sposób o zawodzie pielęgniarki i ratownika medycznego: wykonywanych czynnościach, zakresie obowiązków, profilu kandydata, ścieżce kształcenia, możliwościach pracy, trudnościach i tym, co daje poczucie spełnienia. Wszyscy zgodnie podkreślali, że są to zawody, które dają radość i satysfakcję z  możliwości leczenia i ratowania ludzkiego życia. Są to jednocześnie obciążające pod względem fizycznym i psychicznym profesje, i sztuką jest pogodzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym. Pomocą w utrzymaniu równowagi może być hobby pozazawodowe, sport.

Projekt ten wydaje się być atrakcyjny dla naszych uczniów. W następnych miesiącach planujemy spotkania z przedstawicielami innych zawodów, a pod koniec roku szkolnego podsumowanie w formie quizu.

Opracowała: Arleta Janczak