Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Jankowie Pierwszym

Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe w naszej szkole

            Początek roku szkolnego już za nami. Powoli przyzwyczajamy się do zmian, które narzuciło nam życie, wyznaczamy cele, kreślimy ostrożnie plany i działamy. Jednym  z wielu obszarów działalności naszej szkoły jest  przygotowanie  dzieci i młodzieży do trafnych wyborów edukacyjno- zawodowych. Proces ten realizowany jest na wielu poziomach i płaszczyznach. W szkole koordynacją działań z zakresu doradztwa zawodowego zajmuje się szkolny doradca zawodowy. Doradztwo zawodowe w placówce oświatowej to realny wpływ na to, jakie ( bardziej świadome) decyzje podejmą nasi podopieczni.

            Działania z zakresu doradztwa zawodowego obejmują następujące obszary: poznanie siebie, świat zawodów i rynek pracy, rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie oraz planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno- zawodowych. Im lepiej znamy siebie, swoje możliwości, ale też i ograniczenia, im bardziej zgłębimy wiedzę o zawodach oraz o stanowiskach pracy, im bliższe będą nam reguły rynku pracy, znajomość rynku edukacyjnego, tym łatwiej będzie podejmować decyzje edukacyjno- zawodowe i wdrażać je w życie. Im lepiej nasze dzieci poznają zasady rządzące światem zawodów, rynkiem pracy, poznają swój potencjał,  tym łatwiej będzie im podjąć wybory edukacyjno- zawodowe i je realizować.

            W tym roku szkolnym mottem, które będzie przyświecać pracy doradczej naszej placówki będzie zdanie:” Daj ponieść się życiu. Nie opieraj się zmianom”. Dlatego też działania podejmowane będą zmierzały do tego, aby kształtować wśród uczniów obraz właściwego poczucia własnej wartości, umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami, budowania mentalności ludzi mądrych i odważnych. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach, na których przyjrzą się sobie, swoim mocnym stronom, rozpoznają swoje zainteresowania                  i predyspozycje, przyjrzą się stanowi zdrowia, wartościom. Rozpoznają zawody i ich wymagania oraz reguły rządzące rynkiem pracy. Starsza młodzież będzie poznawać zasady rządzące rynkiem pracy, podstawy ekonomii, a podsumowaniem tych działań będzie Festyn Zawodoznawczy.

            W trakcie roku szkolnego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych oraz  pracować samodzielnie, wykorzystując udostępnione im materiały. Niektóre działania będą dedykowane rodzicom naszych uczniów.

            Zachęcam wszystkich do refleksji nad znaczeniem i wartością ludzkiej pracy oraz do podjęcia trudu samorozwoju i samowychowania w tym nowym roku szkolnym. Jesień to czas, aby na nowo podjąć te aktywności, które się zarzuciło w czasie wakacji.

            Jako szkolny doradca zawodowy jestem otwarta na Wasze potrzeby, służę pomocą. W załączeniu przesyłam godziny swojej pracy oraz kilka zdjęć z motywującymi hasłami.

 

                                                                               Szkolny doradca zawodowy

                                                                               Arleta Janczak

 

AKTUALNOŚCI:

Godziny pracy doradcy zawodowego

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny