ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE W PRZEDSZKOLU

Utworzono dnia 28.11.2021

Od dawien dawna wiadomo, że muzyka korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój człowieka. Odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji muzycznej. Zaleca się głównie: ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach, słuchanie. Niektórzy twierdzą, że muzyka jest bardzo matematyczna, a to za sprawą rytmu, który w sobie kryje. Rytm to szereg dźwięków docierających do ludzkiego ucha. Zajęcia rytmiczne mają więc na celu uwrażliwienie dzieci na dźwięki, które do nich docierają oraz na sam moment ich pojawiania się w czasie. Rytm ma więc bardzo korzystny wpływ na organizm małego dziecka. Podczas zajęć dzieci uczą się świadomie słuchać muzyki oraz wyrażać ją poprzez rytmiczne akompaniowanie i grę na różnych instrumentach. Ponadto uczą się reagować na zmianę dynamiki i tempa muzyki. Rozróżniają wysokość i barwę dźwięku, dzięki czemu rozwija się u nich muzyczna wrażliwość. Wszystkie nasze działania prowadzone są w formie zabawy, dzięki czemu dzieci robią to, co lubią. Dzięki zajęciom przedszkolaki potrafią reagować ruchem na zamianę dynamiki i tempa muzyki, odtwarzać zadany rytm, interpretować ruchem treść muzyki, wygrywać rytm na instrumentach perkusyjnych, improwizować instrumentalnie i werbalnie. Rozróżniają także barwę dźwięków, rozwijają poczucie rytmu, wyobraźnię muzyczną i inwencję twórczą.

Sylwia Bącler

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE W PRZEDSZKOLU