Utworzono dnia 25.04.2023

Klasa VI z wizytą w pasiece

25 kwietnia klasa VI pod opieką wychowawczyni Renaty Bącler i pani Eweliny Grali odwiedziła pasiekę pszczół pana Krzysztofa Mądrzaka w Jankowie Drugim. W pasiece przywitała nas również mama Miłosza – pani Angelika Majdziak, która była inicjatorką tego spotkania. Uczniowie podczas dzisiejszego spotkania dowiedzieli się wielu naprawdę interesujących wiadomości o pszczołach i pszczelarstwie. Naukowcy znaleźli dowody na to, iż te pożyteczne owady żyły na Ziemi już 100 milionów lat temu, czyli dużo wcześniej niż ludzie.

Pan Mądrzak opowiedział uczniom m.in. o początkach pszczelarstwa w Polsce, przedstawił osobę księdza Jana Dierżona, który jak nikt znał się na pszczołach i jest światowym autorytetem w tej dziedzinie.  Pokazał uczniom jak zbudowany jest ul, jakie ule są najlepsze i najtrwalsze. Szóstoklasiści dowiedzieli się również na jakich zasadach tworzy się pszczele rodziny, jak te pracowite owady wybierają swoją królową – matkę. Pan Krzysztof bardzo ciekawie przedstawił cały proces powstawania miodu począwszy od tego, w jaki sposób i w jakiej odległości od ula pszczoły zbierają pyłek kwiatowy i nektar oraz w jaki sposób później powstaje z nich miód. Pan Mądrzak swoją wypowiedź wzbogacał różnymi ciekawostkami o pszczołach i miodzie, do czego można wykorzystać inne pszczele produkty, takie jak: wosk pszczeli, propolis, pierzga, pyłek kwiatowy czy pszczele mleczko.

Bardzo chętnie odpowiadał na liczne pytania zainteresowanych uczniów.

Pan Mądrzak przygotował dla szóstoklasistów słodki poczęstunek - miody z dodatkiem owoców liofilizowanych, które uczniom bardzo smakowały.

Wizyta w pasiece to działanie w ramach projektu „Pracowita pszczółka” realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz wsi Janków Drugi.

Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na kolejne spotkania.

Renata Bącler