Utworzono dnia 16.12.2021

Zespół Szkół w Jankowie Pierwszym darczyńcą w Szlachetnej Paczce

W dniu  11 i 12 grudnia 2021 roku w całej Polsce odbył się weekend cudów w ramach cyklicznej akcji pt. „ SZLACHETNA PACZKA”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wiosna, ideą mądra pomoc rodzinom, które borykają się z biedą, trudnymi warunkami mieszkaniowymi, niemożnością zaspokojenia istotnych potrzeb życiowych. Do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej docierają wolontariusze, którzy przeprowadzają wnikliwy wywiad, rozeznają sytuację życiową, analizują finanse, określają potrzeby rodziny. Na tej podstawie podejmują decyzje o zakwalifikowaniu rodziny do programu lub wykluczeniu z niego. Sytuacja rodziny zakwalifikowanej do programu jest opisana i umieszczona w bazie rodzin. Osoby prywatne, firmy, instytucje, szkoły , organizacje mogą zapoznać się z opisami, potrzebami rodzin, wybrać jedną lub kilka,  i przygotować dla nich  paczkę, która jest dostarczana i wręczana rodzinie w weekend cudów. Paczka ma odciążyć rodzinę chociaż na jakiś czas od trudów finansowych, ma też za zadanie wzmocnić poczucie  godności oraz zmotywować obdarowanych do podjęcia wysiłku nad poprawą swojej sytuacji życiowej.

W tej edycji nasza szkoła po raz pierwszy stała się darczyńcą. Wspólnym wysiłkiem całej społeczności szkolnej przygotowaliśmy paczkę dla ponad siedemdziesięcioletniej pani Teresy. Zebraliśmy środki finansowe na zakup węgla na zimę, przygotowaliśmy środki czystości, produkty żywnościowe o przedłużonej trwałości. W paczce znalazła się czapka zimowa, buty, mop oraz książki kryminalne. Wszystkie potrzebne rzeczy zostały dostarczone do pani Teresy w okolicach weekendu cudów. Osoba obdarowana, jak relacjonował wolontariusz opiekujący się tą rodziną, była bardzo zaskoczona, że otrzymała aż tak ogromną paczkę, nie spodziewała się takiego odzewu.

Wszystko to było możliwe dzięki współpracy dyrekcji szkoły z osobami koordynującymi akcję oraz hojności rodziców, uczniów i nauczycieli. Po raz kolejny pokazaliśmy, że wspólnym wysiłkiem można osiągnąć wiele. Samo zbieranie potrzebnych produktów i przygotowywanie ich do przekazania rodzinie było okazją do dzielenia się dobrem, bo z potrzeby serca zorganizowaliśmy tę akcję. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania paczki dla pani Teresy. Oby dobro, które uczyniliśmy powróciło do nas w chwilach gdy i my będziemy potrzebować pomocy i wsparcia od innych.

Dyrekcja szkoły i szkolni koordynatorzy akcji: p. A.Janczak, p. E.Grala