Warszawa w barwach jesieni - klasa V na wycieczce

Utworzono dnia 29.10.2021

26 i 27 października klasa V wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili zabytki stolicy: Zamek królewski, kolumnę Zygmunta, Rynek z Syrenką, Katedrę Św. Jana Chrzciciela, Kanonię, Mury Miejskie, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza piątoklasiści trafili na zmianę warty honorowej i Pododdział Kawaleryjski Wojska Polskiego, które stanowiły oprawę wizyty państwowej królestwa Jordanii.

Uczniowie V klasy poznali całkiem sporo ciekawostek historycznych, np. dlaczego przed Zamkiem Królewskim stoi Kolumna Zygmunta, jak i kiedy został odbudowany Zamek Królewski, jaka jest różnica między zamkiem a pałacem, itp.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym. Tutaj uczniowie zobaczyli z bliska płytę boiskową, na której nie tylko rozgrywają się mecze, ale także odbywają się różne imprezy kulturalne, np. koncerty muzyczne. Zimą boisko zamienia się w lodowisko. Zwiedzili szatnie naszej reprezentacji i miejsca, gdzie piłkarze regenerują się po meczach oraz centrum dziennikarskie, skąd nadawane są relacje z meczów.

Drugi dzień to nauka i wynalazki. Uczniowie spędzili go w Centrum Nauki Kopernik. Mogli tutaj zobaczyć i dotknąć ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach.

Oprócz oglądania licznych eksponatów dzieci uczestniczyły w Teatrze Robotyki (aktorami były wyłącznie roboty) i obejrzały spektakl „O Królewiczu Ferrycym i Królewnie Krystali, była to adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Po spektaklu uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami - robotami.

Po południu uczniowie odwiedzili Planetarium, gdzie mogli poznać najodleglejsze zakątki kosmosu i początki życia na Ziemi. Dzięki specjalnemu optycznemu projektorowi na nieboskłonie zobaczyli miliony gwiazd, m.in. Drogę Mleczną. Dowiedzieli się, która gwiazda jest na naszym niebie najważniejsza, czym są gwiazdy, planety, galaktyki, czarne dziury i itp.

Nie zabrakło też okazji do podziwiania piękna natury jesienią. Uczniowie odwiedzili  Ogród Botaniczny, gdzie mogli zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, a z tarasów widokowych podziwiali piękną panoramę stolicy.

Wieczorem zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Jankowa. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Wychowawczyni klasy V, Renata Bącler, dziękuje pani Sylwii Jarońskiej za pomoc w opiece nad uczniami.

Warszawa w barwach jesieni - klasa V na wycieczce