Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Utworzono dnia 16.12.2021

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

3 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przedszkolaki i uczniowie aktywnie włączyły się w obchody tego święta. Na znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi, nasi uczniowie założyli w tym dniu ubrania w kolorze żółtym.

Podczas zajęć zostały poruszone tematy takie jak inność, tolerancja, niepełnosprawność. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w dyskusjach, zastanawiając się wspólnie jakie ograniczenia napotykają osoby niepełnosprawne w życiu codziennym, jak dane osoby sobie z nimi radzą i próbowali znaleźć sposoby pomocy jaką możemy im zaoferować.

Uczniowie oraz przedszkolaki mieli również okazję sami sprawdzić, jak funkcjonują osoby z różnymi niepełnosprawnościami i przekonać się, że niektóre nawet bardzo proste czynności są dla tych osób wyzwaniem. Dzieci próbowały rysować ustami i stopą, poruszać się z zasłoniętymi oczami czy porozumiewać się bez używania słów. Uczniowie poznali także kilka podstawowych gestów języka migowego. Przedszkolaki zamigały wspólnie piosenkę, a dzieci starsze przekazywały informacje za pomocą alfabetu palcowego.

W tym dniu nie zabrakło oczywiście dobrego humoru i zabawy, która towarzyszyła uczniom podczas wszystkich działań. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję i bardzo chętnie brali udział we wszystkich aktywnościach.

Marta Jaworska

ZAŁĄCZNIKI: